- > Тестът се извършва с вземане на венозна или капилярна кръв.
- > Тестът отчита наличието на антитела за преминала инфекция.
- > По данни на производителя тестът е с чувствителност и достоверност над 97%.
- > Използването на тестовете е съпътствано от необходимите сертификати.
От 30.03.2020г. Лаборатория Май Лаб „извършва скриннигов кръвен тест за коронавирус. Изследването се работи от кръвна проба. Тестът дава резултат за преминала инфекция, както и за придобиване на имунитет след ваксинация.
Антителата, открити чрез серологични тестове показват, че човек е бил в контакт с SARS-CoV-2, независимо от това дали има симптоми специфични за инфекцията или е с безсимптомно протичане.
В рамките на 20-22 дни от появата на симптомите всички пациенти, срещнали се с вируса SARS-CoV-2 имат положителен резултат при тестване на IgG антитела. В малък процент от хората (4,3%) с отрицателни резултати на RT-PCR са открити специфични за вируса IgG или IgM антитела, което показва, че серологичните тестовете могат да бъдат полезни при наблюдение на асимптоматични носители. Комбинирането на RT-PCR със серологична диагноза значително подобрява чувствителността към диагнозата COVID-19, дори през първата седмица на заболяването.
Според протокола на Световната здравна организация (СЗО) за диагностициране на инфекция SARS-CoV-2, разработен и публикуван на 2 март 2020 г., серологичните проучвания могат да бъдат полезни при изследване на настоящата пандемия и оценка ѝ.
Време за получаване на резултат:
- Материали приети до 13:00 ч., резултат до края на работния ден.
- Материали прието в Събота до 10:00 ч., резултат до края на работния ден.
Референтни стойности и интерпретация на резултатите:
Резултатите се изразяват като индекс:
- IgG < 9 – отрицателен резултат
- IgG 9 – 10 – гранична стойност
- IgG > 10 – положителен резултат
При тестване за SARS-CoV-2 – IgG, моля, имайте предвид следното:
Наличието на IgG антитела не изключва пациенти с активни инфекции, които все още могат да бъдат заразни. Положителният резултат от IgG най-вероятно показва предишна експозиция на инфекция SARS-COV-2, но не изключва възможността за активна инфекция. В зависимост от епидемиологичния контекст и симптоматиката на пациента се препоръчва RT-PCR тест за идентифициране на вируса.
Отрицателният резултат не изключва наличието на вируса – пациенти със съмнение за COVID-19 трябва да бъдат тествани чрез RT-PCR метода. Замяната на молекулярно-диагностичните тестове с тестове за откриване на антитела не се препоръчва, тъй като отрицателният тест може да предизвика чувство за безопасност при заразени пациенти поради късната поява на антитела.
Понастоящем не е доказано, че хората, които са излекувани за coVID-19 и имат антитела са защитени от втора инфекция.
Информация за всички резултати от всички видове SARS-CoV-2 тестове се подава към Национален център по заразни и паразитни болести
Какво да правите при получаване на положителен резултат?
- Свържете се по телефона с личния си лекар и го информирайте за получения резултат.
- Изчакайте инструкции от личния си лекар или РЗИ дали е необходим RT-PCR тест и как ще бъде извършен той.
- Следвайте стриктно лечението, назначено Ви от здравните специалисти.
- След успешно лечение, препоръчва се провеждане на изследване за вирус неутрализиращи антитела.